Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

mgr Izabela Roszkowska

Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”

Drodzy Rodzice

Rozwój mowy dziecka jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką ono zdobywa. Jest procesem, trwa przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie dla każdego dziecka.

Dziecko, które rozpoczyna naukę w pierwszej klasie powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące swojego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym i logicznym zdania.

Prawidłowa wymowa daje dziecku większe szanse na sukces szkolny, ma wpływ na procesy percepcyjne, w szczególności na efektywną naukę czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne.

Serdecznie zapraszam do współpracy i konsultacji wszystkich Rodziców, którzy szukają pomocy logopedycznej. Adres mailowy do kontaktu to: izabela.roszkowska@spsokoly.pl

Zadania logopedy w szkole:

1. Profilaktyka (zapobieganie powstawaniu wad wymowy i czuwanie nad jej prawidłowym rozwojem)

• czuwanie nad rozwojem mowy,
  • prowadzenie ćwiczeń kształtujących prawidłową mowę i niwelowanie wszelkich nieprawidłowości,
  • współpraca z nauczycielami i specjalistami.

2. Diagnostyka (rozpoznawanie zakłóceń lub zaburzeń językowych).

• przeprowadzanie badań mowy dzieci,

We wrześniu w klasach pierwszych logopeda przeprowadza przesiewowe badania, które służą wykrywaniu zaburzeń rozwoju mowy i wczesnej profilaktyce zaburzeń mowy.

Przesiewowe badanie logopedyczne przeprowadzane jest w przyjaznej atmosferze dla dziecka. Spontaniczna wypowiedź dziecka pozwala ocenić stan artykulacji głosek oraz zdolność wypowiadania się. Badaniu podlega również budowa i sprawność aparatu artykulacyjnego: warg, języka, żuchwy oraz ocena czynności fizjologicznych tj. oddychanie.

Po przeprowadzeniu badań przesiewowych logopeda przekaże rodzicom terminy oraz godziny spotkań z uczniami (nastąpi to najprawdopodobniej końcem września).

3. Terapia (usuwanie, likwidowanie wszelkich zakłóceń i zaburzeń komunikacji językowej i pomoc w przezwyciężaniu problemów dzieciom, mających trudności z mówieniem, rozumieniem, pisaniem i czytaniem).

• objęcie opieką logopedyczną wyznaczonych dzieci,
  • systematyczne prowadzenie indywidualnych (orzeczenia) oraz grupowych  zajęć logopedycznych w szkole,
  • ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny,
  • usprawnianie funkcji oddechowo – fonacyjnych,
  • usprawnianie słuchu fonematycznego,
  • usprawnianie analizy i syntezy słuchowej,
  • usprawnianie analizatora wzrokowego,
  • wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego,
  • rozwijane komunikacji językowej poprzez usprawnianie funkcji mowy,
  • umiejętności wypowiadania się,
  • wyrównywanie opóźnień mowy,
  • korygowanie wad wymowy,
  • stymulowanie rozwoju poznawczo- językowego,
  • usprawnianie procesów wzrokowo- ruchowo- słuchowych,
  • udzielanie porad i wskazówek rodzicom w celu uzyskania lepszych efektów terapii,
  • kierowanie na badania specjalistyczne: foniatryczne, laryngologiczne, audiometryczne, ortodontyczne,
  • poinstruowanie nauczycieli o sposobach korekty wad wymowy z dziećmi objętymi terapią.