Bardzo udaną jesień mają nasze biegaczki i biegacze przełajowi z klasy siódmej i ósmej. 7 października na nadnarwiańskich trasach w Nowogrodzie, zdobyli oni odpowiednio 4( dziewczęta) i 5 (chłopcy) miejsce uzyskując w ten sposób awans do finału wojewódzkiego. Warto nadmienić, iż dziewczętom ta sztuka udała się po raz pierwszy. Finał wojewódzki został rozegrany na trudnych technicznie trasach w lesie „Pietrasze” w Białymstoku. Prawo startu w finale miało 20 najlepszych szkół wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Każda z 6 dziewcząt musiała przebiec w trudnych warunkach pogodowych – 800m, a każdy chłopiec - 1000m. Chłopcy biegnący w składzie: Łukasz Grochowski, Henryk Płoński, Przemysław Bachurzewski, Jakub Coskun, Jakub Bańkowski i Marek Kuc zajęła bardzo wysokie 6 miejsce- ustępując jedynie szkołom z Łomży Białegostoku, Suwałk i Wasilkowa. Dziewczęta w składzie: Zofia Czajkowska, Izabela Gierłachowska, Martyna Perkowska, Joanna Falkowska, Martyna Pęza i Gabriela Perkowska w debiucie zajęły bardzo dobre 12 miejsce. Gratulacje należą się także zawodnikom, którzy reprezentowali szkołę w półfinałach: Maciej Pietrzak, Grzegorz Kurzyna i Michał Brzozowski oraz rezerwowym: Anna Gołaszewska, Klaudia Kamińska i Krystian Sadowski. Jest to dobry prognostyk na udane starty wiosną na stadionie i na przyszłość, ponieważ większość naszych sportowców to uczniowie klas siódmych. Gratulacje należą się także nauczycielom WF za przygotowanie uczniów do startu.
Uczennice i uczniowie z klas młodszych nie uzyskali prawa startu w finale( 10 i 11 miejsce w Nowogrodzie)
Niwiński Andrzej
Przez dwa dni (19-20 października br.) w czytelni szkolnej świętowaliśmy
Dzień Książkowego Misia.
W tym roku czytaliśmy „Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego.
Dzieci wysłuchały opowieści o misiu, który ma oklapnięte uszko i pewnego dnia trafił do Zosi oraz Jacka. Tam poznał podwórkowe zwierzęta, a piesek nazwał go Uszatkiem. Okazało się, że w domu dzieci mieszkała też młodsza siostra - Ania. Później miś poszedł z dziewczynką do przedszkola, a podczas wakacji założył z przyjaciółmi Cyrk Misia Uszatka i przeżył kolejne przygody. Po powrocie znalazł listy od różnych dzieci i wyruszył w podróż do nich, aby się bawić, i opowiadać bajki.
TYGRYSKI
MOTYLKI
STOKROTKI
KRASNOLUDKI
JEŻYKI
RYBKI
Miś Uszatek przypadł dzieciom do gustu.
Powiedziały, że chętnie posłuchają innych jego historii.
Drodzy Rodzice,
zostawiając swoje dziecko pod opieką Klubu Dziecięcego w Sokołach możecie mieć pewność, że jest w dobrych rękach.
Inspiracją powstania Klubu Dziecięcego w Sokołach była chęć utworzenia miejsca, do którego z radością przychodziłyby dzieci. UDAŁO SIĘ! Dwuletnie doświadczenie funkcjonowania klubu pozwala stwierdzić, że pobyt maluszków w naszym klubie
i kreatywne spędzanie czasu w gronie rówieśników, znacząco wpływa na ich wszechstronny rozwój.
W niepowtarzalnej, ciepłej atmosferze maluchy zdobywają wiedzę i umiejętności, zawierają przyjaźnie, uczą się samodzielności. Wiemy, jak ważny w rozwoju dziecka jest wczesny etap edukacji, dlatego też oprócz zabawy organizujemy szereg zajęć edukacyjnych, dzięki którym Państwa pociechy rozwijają swoje talenty i pasje.
18 października uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się na niedaleką wycieczkę do Wysokiego Mazowieckiego. Dzieciaki na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury obejrzały wspaniały spektakl pt.: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora z Łomży. Przedstawienie ukazywało perypetie tytułowych bohaterów w domu Małej Be, które znikają wrzucone do pralki. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami, doktorami oraz prezydentami.
Kolejnym punktem wycieczki była „Niebieska Przystań” – sala edukacyjna w Komendzie Powiatowej Policji, gdzie odbyły się zajęcia o bezpieczeństwie. Mundurowi przypomnieli uczniom o numerach alarmowych, znakach drogowych i korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Jesienią dzień staje się krótszy, a po zmroku widoczność ograniczona, dlatego noszenie odblasków zarówno przez pieszych, jak i rowerzystów w wielu przypadkach ratuje życie. Goście opuszczali jednostkę „uzbrojeni” w odblaski z deklaracją, że zawsze będą je nosić umieszczone w widocznym miejscu.
Dnia 17 października 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie przedszkolaków z Paniami z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Była to doskonała okazja, aby poprzez zabawę i pogadankę przypomnieć dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na ulicy. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli najmłodszym o numerach alarmowych, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Dzieci dowiedziały się jak trzeba postępować w kontakcie z osobami obcymi oraz ćwiczyły właściwe przechodzenie przez jezdnię. Policjantki wyjaśniły też maluchom, jak należy zachować się, gdy atakuje nas pies. Było to bardzo udane spotkanie.
DZIĘKUJEMY ! :)
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w dniach 4-10 października Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy, zabawek i koców z jakimi brakami borykają się fundacje, które opiekują się porzuconymi zwierzętami. Dzięki Państwa pomocy i otwartym sercom na porzucone zwierzaki udało nam się zebrać łącznie 45 kilogramów karmy i wszelkich przysmaków dla psów i kotów a także kilka zabawek, ręczników i koców.
Zebrane rzeczy zostały przekazane do:
- Moje Wszystkie Kundle w Wysokiem Mazowieckiem ( karma, smakołyki i zabawki dla psów, koce, ręczniki)
- Fundacja Kotkowo w Białymstoku (karma, smakołyki i zabawki dla kotów)
Dziękujemy jeszcze raz uczniom oraz ich rodzicom za udział w akcji! :)
Przewodnicząca SU Katarzyna Czajkowska
Opiekun SU Tomasz Gosk
Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć.
– Janusz Korczak
W piątek trzynastego października w naszej szkole odbyła się bardzo radosna uroczystość. Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji uczniowie klas IIa i IVa wraz z wychowawczyniami, Mariolą Jamiołkowską i Judytą Grabowską, przygotowali wspaniały występ. Wierszy, piosenek i życzeń nie było końca, a niesamowitą niespodzianką okazał się taniec twist, który drugoklasiści trenowali od kilku dni. Występ zakończyło głośne "Sto lat" i wręczenie pracownikom kwiatów przez Samorząd Uczniowski.
Pan Wójt przekazał na ręce naszych uczniów dyplomy za wysokie osiągnięcia w nauce i w sporcie w roku szkolnym 2022/2023. Stypendia otrzymało łącznie sześćdziesiąt jeden osób. Szczególną dumą napawają wyniki sportowców, którzy zdobyli Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego dla najlepszej gminy wiejskiej w sporcie szkolnym. Pracownikom szkoły zostały wręczone nagrody Pana Wójta i Pana Dyrektora.
Najserdeczniejsze życzenia raz jeszcze składamy Dyrekcji, Nauczycielom oraz pozostałym Pracownikom.
Klasy IIa i IVa
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Problemy zdrowia psychicznego dotykają wielu ludzi na całym świecie. Zrozumienie, wsparcie i otwarta rozmowa są kluczowe dla troski o dobre samopoczucie psychiczne w społeczeństwie. Warto dbać o siebie i innych, rozbijając tabu wokół tematów związanych z zdrowiem psychicznym. A im wcześniej zaczniemy, tym lepsza świadomość będzie towarzyszyć nam w przyszłości. Dlatego postanowiliśmy wspólnie przyłączyć się do akcji. Zorganizowaliśmy wystawę wspólnie wykonanych prac plastycznych oraz rozdaliśmy uczniom ulotki informujące o tym jak i gdzie szukać pomocy.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dnia 6 października 2023, trochę później niż wypada to święto, za to bardzo uroczyście obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
Jak sama nazwa wskazuje jest to święto całej Europy ,a przede wszystkim języków, którymi posługują się Europejczycy. W tym dniu uświadamiamy sobie jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych.
Celem naszej szkolnej uroczystości była nauka poprzez zabawę ,rozbudzanie świadomości różnorodności językowej i kształtowanie postaw tolerancji wobec innych kultur.
Scenki, wiersze i piosenki w nauczanych w naszej szkole językach obcych, czyli języku angielskim, rosyjskim i niemieckim oraz prezentacje dotyczące kultury przygotowali uczniowie klas 7-8 pod opieką swoich nauczycieli języków obcych. Wielkim aplauzem została nagrodzona Wiktoria Jabłońska uczennica kl.8 , która brawurowo wykonała własny układ taneczny.
Na koniec uroczystej akademii Pan Dyrektor wręczył nagrody za konkurs językowo-plastyczny.
W kategorii klas 4-5 nagrody przyznano za flagi państw europejskich wykonane dowolną techniką plastyczną nagrody otrzymali:
Wyróżnienie: Dagmara Kaźmierczak – kl.4b
Zwycięzcom gratulujemy!
12 października 2023 roku odbyła się pierwsza DYSKOTEKA, którą zorganizował nowy Samorząd Uczniowski. We wspólnej zabawie i integracji uczniowskiej uczestniczyło ponad stu uczniów z klas 4-8. Nie zabrakło wspólnych tańców takich jak belgijka, macarena czy tradycyjnego wężyka, które inicjował DJ Hubert Roszkowski. Uczestnicy świetnie bawili się od samego początku do końca dyskoteki.. i już nie mogą się doczekać następnej imprezy :)
Dziękujemy Paniom: Judycie Grabowskiej, Annie Sawickiej, Teresie Stypułkowskiej, Jolancie Czajkowskiej, Katarzynie Zdrodowskiej, Katarzynie Gierłachowskiej, Iwonie Rogalskiej, Beacie Halickiej, Izabeli Roszkowskiej oraz opiekunowi SU Tomaszowi Gosk za opiekę podczas dyskoteki :)
Przewodnicząca SU
Katarzyna Czajkowska
Klasa I c włączyła się do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Sztuka emocji”, który ma na celu skierowanie uwagi i działań nauczycieli oraz dzieci na obszar emocji przy wykorzystaniu sztuki pod jej różnymi postaciami. Uczniowie realizację projektu rozpoczęli od wykonania zadania przewidzianego na październik, gdzie przewodnią emocją było ZASKOCZENIE. Dzieci z ciekawością podeszły do proponowanych aktywności. Było wesoło i twórczo a zwieńczeniem działań było stworzenie książki z wykonanymi przez uczestników niecodziennymi, zaskakującymi zwierzętami oraz rymowankami.
Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w zbiórce żywności i zabawek dla zwierząt.
Wszystkich Rodziców naszej szkoły zapraszamy na wywiadówkę,
która odędzie się 27.09.2023r. o godzinie 15:00.
Program:
Zebranie ogólne w Auli Papieskiej o 15:00.
Oddziały Przedszkolne i Punkt Przedszkolny - spotkanie z Rodzicami od 14:00.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
CELE KONKURSU:
1. Rozwijanie zainteresowania literaturą i czytaniem.
2. Zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczego spędzania wolnego czasu.
3. Uwrażliwienie na piękno języka polskiego.
4. Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
5. Propagowanie twórczości plastycznej i literackiej.
WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Konkurs skierowany jest do uczniów SP w Sokołach.
2. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
· Klasy I-III (ilustracja)
· Klasy IV-VI (ilustracja)
· Klasy VII-VIII (recenzja)
3.Zadanie konkursowe w dwóch pierwszych kategoriach polega na wykonaniu ilustracji do ulubionej książki z biblioteki szkolnej na kartce A4, techniką malarską, czyli pastelami olejnymi, pastelami suchymi lub farbami plakatowymi.
4. Zadanie konkursowe w trzeciej kategorii wiekowej polega na napisaniu recenzji ulubionej książki z biblioteki szkolnej w formie wydrukowanej jednej strony Word, czcionka Times New Roman 14.
5. Na odwrocie pracy należy odręcznie napisać:
imię i nazwisko ucznia, klasa, autor i tytuł książki.
6. Termin i miejsce składania prac: 20 października 2023 r. - biblioteka szkolna.
7. Uroczyste ogłoszenie wyników i prezentacja nagrodzonych prac nastąpi
10 listopada br. podczas Święta Szkoły.
8. Decyzja komisji jest ostateczna i nie podlega zmianie.
9. Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora,
czyli Biblioteki SP w Sokołach.
20 września 2023 roku klasy 4 wraz z opiekunami odwiedziły Białostocki Teatr Lalek. Uczniowie obejrzeli spektakl “Kaszalot” oraz wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. W czasie warsztatów dzieci miały okazję zapoznać się z pracą aktorów, realizatorów dźwięku i oświetlenia, którzy zaprezentowali szeroką gamę możliwości oświetleniowych i akustycznych w teatrze. Odbyła się też pogadanka na temat emocji, przyjaźni i podróży, czyli tematów poruszonych w spektaklu.
Następnym punktem programu była Piwnica Lalek, która jest swoistym skarbcem teatru, gdyż lalki, które się tam znajdują, są unikatowe. Uczniowie zapoznali się tam z rodzajami lalek, które występują na scenie, takimi jak marionetka, jawajka, pacynka czy kukiełka. Mieli też okazję poznać sposób kierowania lalką w celu wywołania konkretnego ruchu scenicznego, a nawet sprawdzić, ile taka lalka waży i czy trudno jest nią sterować. Wiele emocji wzbudziło zwiedzanie Piwnicy Lalek i podziwianie jej bogatego zbioru. Następnym punktem programu było ognisko integracyjne w Surażu w ośrodku wypoczynkowym “Bajdarka”, gdzie dzieci piekły kiełbaski, grały w piłkę lub wypoczywały na świeżym powietrzu podziwiając okolicę i integrując się z rówieśnikami. Wyjazd spełnił swoją rolę edukacyjną i integracyjną, i jak podsumowali uczestnicy, należał do udanych.
Historia ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki jest fascynująca. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką ważną rolę odgrywa kropka w naszym życiu? Okazuje się, że nie tylko pełni ona rolę znaku interpunkcyjnego w tekście. Za tym słowem kryje się wiele więcej, a dokładnie szeroko rozumiana kreatywność. Ten fakt potwierdza historia wykładowcy Terry’ego Shay’a, który pokazał swoim uczniom książkę o tytule ”Kropka”. Opowiada ona o nauczycielce, która pomaga swojej uczennicy uwierzyć we własne siły. Kropka staje się symbolem pomysłowości, odwagi i pewności siebie. I rzeczywiście to działa. Uczniowie klasy 1b z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowiadania o dziewczynce Vashti, która twierdziła, że nie potrafi rysować. Na początku widać było w ich oczach lekkie zwątpienie, ale wystarczyła kartka, kredki, farby, aby zwykłe kropki zmieniły się w pomysłowe prace. 15 września upłynął nam pod znakiem KROPKI.
Sokoły, 15.09.2023 r.
Drodzy Rodzice!
Miło nam poinformować, że nasza biblioteka w tym roku szkolnym realizuje projekt „Literatura ma wiele barw. Odkryj je!” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Księgozbiór zostanie wzbogacony o wiele pięknych i wartościowych nowości, w tym nowe wydania klasyki i lektur szkolnych. Zapraszamy również Państwa z propozycjami książkowymi do biblioteki w środę 27 września br. przed wywiadówką.
Mamy też nadzieję, że zakupione książki nie będą stały na półkach. My
ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby zareklamować zakupione pozycje. Przewidziane są następujące spotkania w czytelni: SKARBY
Z DREWNIANEJ SKRZYNI w klasach I-III, WKRĘCENI W CZYTANIE w klasach IV-VIII.
Zwracamy się z prośbą, abyście Państwo zachęcali swoje dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej. Naprawdę warto! Korzyści płynące z czytania książek dotyczą aż pięciu obszarów kompetencyjnych. Chodzi o komunikację, odpoczynek, inteligencję emocjonalną, koncentrację i rozwój empatii. Profesor Grzegorz Leszczyński, zajmujący się literaturą dla dzieci i młodzieży, uzupełnia: „Nie samym chlebem żyje dziecko, ale miłością, zachwytem, wyobraźnią, radością i smutkiem. Wszystko znajdzie w książce…”.
Szerzenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży to nasz wspólny cel i mamy nadzieję na współpracę.
Dyrekcja szkoły,
nauczyciele bibliotekarze