Menu Główne

  • Wycieczka na spektakl ,,Tajemniczy ogród"

    16 listopada klasy czwarte pojechały do łapskiego Domu Kultury na spektakl pt. ,,Tajemniczy ogród". Jest to opowieść o przyjaźni, dobroci i wielkiej tajemnicy.  Historia Mary Lennox i jej przyjaciół, Colina Cravena i Dicka Sowerby'ego, oraz przepięknego, magicznego ogrodu, w którym każdy czuje się szczęśliwy, wzrusza i inspiruje młodych ludzi na całym świecie. Naszym uczniom bardzo spodobał się spektakl, a zwłaszcza efekty specjane i gra aktora wcielającego się w postać Colina. Czwartoklasiści zgodnie stwierdzili, iż uwielbiają sztuki teatralne w każdej formie, o czym świadczy fakt, że był to już drugi ich wyjazd do teatru w tym semestrze. Za zorganizowanie wycieczki i opiekę dziękujemy Paniom: Ewie Dworakowskiej, Elżbiecie Wiercińskiej, Judycie Grabowskiej i Annie Sawickiej.

  • Światowy Dzień Rzucania Palenia

       Dnia 16 listopada 2023 r. nasza szkoła  ponownie wzięła udział w corocznych   obchodach ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia”. W ramach  akcji w szkole zostały przeprowadzone działania, mające na celu uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z paleniem tytoniu.

    Na zajęciach z pedagogami zostały przeprowadzone pogadanki dotyczące zagrożeń wynikających z czynnego oraz biernego palenia tytoniu.

    Uczniowie klasy 6c otrzymali ulotki, przygotowali plakaty związane z rzucaniem palenia. Na korytarzu szkolnym zaprezentowano społeczności szkolnej gazetkę o szkodliwości palenia papierosów oraz promującą zdrowy styl życia bez uzależnień.

    Jednocześnie przypominamy.

    •  Według WHO średnio co 5 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób będących następstwami palenia tytoniu. W naszym kraju co roku umiera ponad 50 tysięcy osób z powodu tych chorób, w tym blisko 25 tysięcy z powodu nowotworów. Rzucenie palenia tytoniu to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!

     •  Poprzez rzucenie palenia dasz innym odczuć, że dbasz także o ich zdrowie i nie narażasz ich na bierne palenie. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, co osoby palące. Różnica polega jedynie na skali ekspozycji. Szacuje się, że w wyniku chorób spowodowanych biernym paleniem w Polsce co roku umiera około 2000 osób. Niestety mimo istnienia wielu dowodów na szkodliwość biernego palenia, wielu dorosłych, rodziców/opiekunów pali w obecności dzieci, co jest niedopuszczalne. Oznacza to, że codziennie kilka milionów dzieci jest narażonych na kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym. Zdrowie twoich bliskich jest najcenniejsze!

  • ,,Migaj z klasą – nasze ręce mogą więcej” – projekt edukacyjno-społeczny w kl. Ic

    Klasa I c od października rozpoczęła przygodę z projektem ,,Migaj z klasą – nasze ręce mogą więcej”. Uczniowie w ramach zajęć uczą się zwrotów grzecznościowych w PJM (polski język migowy) oraz alfabetu PJM. Oprócz tego doskonalą sprawność precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców poprzez wykorzystanie elementów terapii ręki. Cele projektu to przede wszystkim: nauka tolerancji, doskonalenie sprawności grafomotorycznej, poprawa koordynacji wzrokowo – ruchowej, doskonalenie koncentracji uwagi, rozwijanie myślenia, mimiki i wyobraźni przestrzennej.

  • Wycieczka klas VI

    15 listopada klasy VI uczestniczyły w wycieczce do Białegostoku. Pierwszym punktem programu był Jumper Park Trampolin, gdzie pod okiem trenerów skakaliśmy na różnych trampolinach, braliśmy także udział w różnych konkursach z nagrodami.
       Następnie udaliśmy się do kina na projekcję filmu pt. „Kajtek Czarodziej”, film podobał nam się bardzo, gdyż opowiadał o chłopcu, który odkrył w sobie tajemne moce i walczył ze złem.
       Wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni.

    Uczniowie klas VI

  • Wyjazd na lodowisko!

              9 listopada 2023 roku w godzinach popołudniowych Samorząd Uczniowski szukając sposobu na długie jesienne wieczory, a także chęć spędzania aktywnie czasu wolnego zorganizował wycieczkę na Lodowisko Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.  W wycieczce wzięło udział pięćdziesiąt jeden uczniów z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmej. Nasza energiczna i zdyscyplinowana grupa świetnie poradziła sobie z doborem łyżew i z dużą porcją energii udała się na półtoragodzinny pobyt na dopiero co przygotowane lodowisko. Zabawa była przednia- każdy uczestnik z uśmiechem od ucha do ucha jeździł samodzielnie na łyżwach, czasami zdarzały się małe upadki- jednak wszyscy wyszli cali i zdrowi :) Nie małą frajdą dla młodszych oraz tych starszych uczniów okazał się sprzęt do utrzymania równowagi - misie i samochodziki :) Na powrocie zajechaliśmy do restauracji znanej i lubianej :),  następnie powrót do naszych Sokół, z myślą w głowie, kiedy będzie następny wyjazd...

    Samorząd Uczniowski składa podziękowanie Paniom Annie Sawickiej i Judycie Grabowskiej oraz Panu Januszowi Grabowskiemu za opiekę podczas wyjazdu.

                                                               Opiekun SU            Przewodnicząca SU

    Tomasz Gosk       Katarzyna Czajkowska

  • 10 listopada - Święto Szkoły

    Jak co roku, 10 listopada zbiegają się w naszej szkole dwie uroczystości – Święto Szkoły i rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

    W klasach 4-8 świętowanie rozpoczęliśmy od poznania  historii naszej szkoły, następnie uczniowie wraz z wychowawcami (na czele z pocztem sztandarowym) udali się do bazyliki na uroczystą mszę świętą. Kolejnym punktem programu była akademia, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Montaż słowno-muzyczny przybliżył zebranym dzieje naszej ojczyzny. Uczniowie klas młodszych wykonali okolicznościowe kotyliony i flagi. Włączyliśmy się również w akcję „Szkoła do hymnu”. Nie mogło też, zabraknąć rywalizacji sportowej.

    Swoją obecnością zaszczycił nas ks. proboszcz Zdzisław Dylnicki oraz wójt gminy Sokoły p. Józef Zajkowski.

  • LITERATURA MA WIELE BARW. ODKRYJ JE!

    ​​​​​​projekt realizowany
    w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Sokołach

    Od września 2023 roku nasza biblioteka realizowała projekt Literatura ma wiele barw. Odkryj je! w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.​​​​​​​

    Na początku rozpropagowano projekt na stronie szkoły i biblioteki oraz wystosowano List otwarty do rodziców, a także wystawiono w czytelni PUDEŁKO ŻYCZEŃ CZYTELNICZYCH, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Następnie dokonano pierwszego dużego zakupu książek, które sukcesywnie opracowywano
    i wykładano do wypożyczania. Napisano i udostępniono regulamin szkolnego konkursu plastyczno - literackiego oraz przygotowano na wywiadówkę rodzicom klas pierwszych folder Dlaczego warto czytać? Plakat o projekcie wywieszono również w CKB w Sokołach.

    W końcu przyszedł czas na spotkania w czytelni. W klasach I-III odbywały się one pod hasłem SKARBY Z DREWNIANEJ SKRZYNI i opierały na tekście książki Przemysława Wechterowicza pt. Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba. Ta niezwykła szkatułkowa opowieść w swojej fabule zawierała inne teksty oraz nawiązywała do różnych książek. Pani Dorota zaplanowała w każdej z młodszych klas dziesięć spotkań, podczas których czytała fragmenty tych innych utworów:

    - Gdzie jest moja czapeczka? - Johna Klassena;

    - Ach, jak cudowna jest Panama – Janoscha;

    - Mały Książę – Antoina de Saint Exupery’ego;

    - Drzewo Darów – Shela Silversteina;

    - Miejsce na miotle – Julii Donaldson;

    - Jakub i ogromna brzoskwinia – Roalda Dahla;

    - Niedźwładek – Marty Guśniowskiej;

    - Tygrys o Złotym Sercu – Czesława Janczarskiego.

    Dzieci poznały także książki regionalnych autorów – Marty Guśniowskiej, Wojciecha Mikołuszki, Tomasza Samojlika, Jakuba Sosnowskiego Agnieszki Suchowierskiej, Adama Wajraka, Celiny Zubryckiej.

    Podczas zajęć wyświetlano prezentację multimedialną, promującą zakupione nowości. Czytelnicy cieszyli się, gdy widzieli kontynuacje ukochanych serii, np. BASI, MISI, DUNI, ENOLI HOLMES, TAJEMNIC, OPERACJI, NELLY RAPP, SCOOBY DOO, PODRĘCZNIKA, WOJEN itp. Prawdziwy okrzyk zachwytu wywołały książki o zwierzętach, a także pozycje świąteczne, których do tej pory nie było w naszym księgozbiorze.

    Natomiast pani Kasia spotykała się z uczniami klas IV-VIII. Na zajęciach ph. WKRĘCENI W CZYTANIE młodzież poznawała nowości wg gatunków literackich
    i wykonywała plakaty, które zostały zaprezentowane w bibliotece.

    10 listopada, podczas Święta Szkoły, Pan Dyrektor Waldemar Kikolski uroczyście wręczył atrakcyjne książkowe nagrody i wyróżnienia w konkursie plastyczno-literackim.

    Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 księgozbiór biblioteki wzbogacił się o wiele nowych ciekawych książek z różnych gatunków literackich, a także
    o klasykę i lektury szkolne, w tym audiobooki. Teraz uczniowie chętniej przychodzą i czytają na miejscu w czytelni, a także wypożyczają książki do domu.

     

    Dorota Brzozowska

    Katarzyna Zdrodowska

  • Akcja BohaterON w naszej szkole

  • Spotkanie z Policją

    14 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policją.

    Uczniowie klas 4 - 8 naszej szkoły poszerzyli swoją wiedzę na temat przestrzegania prawa przez małoletnich.

    Panie policjantki przybliżyły za pomocą różnych sytuacji życiowych z uczniami konsekwencje łamania prawa w życiu codziennym i wirtualnym, czyli w Internecie.

  • Mobilne Laboratoria Przyszłości

    14 listopada gościły w naszej szkole Mobilne Laboratoria Przyszłości.
    W warsztatach uczestniczyły klasy szóste. W programie było:
    1) Roboty
    2) Sieci Neuronowe - rozpoznawanie ruchu przez kamery + Google VR

    Wszystkim obecnym uczniom bardzo podobały się te warsztaty.

     

  • Finał Grupy Zachodniej Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie.

    28 i 29 października w Zespole Szkół Smorządowcyh odbyły się Finały Grupy Zachodniej w badmintonie. W zawodach brało udział po osiem zespołów, z byłego województwa łomżyńskiego. Po zaciętych meczach w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej dziewczęta zajęły 3 miejsce, a w Igrzyskach Dzieci 5 miejsce. Niestety uzyskane lokaty, nie dały nam awansu do Finału Wojewódzkiego.

    Skład drużyn:IMS- Katarzyna Czajkowska 7b, Martyna Perkowska 7 b, Gabriela Perkowska 8.

    ID- Laura Kobosko 6a, Lena Bagińska 6b, Zuzanna Porowska 6c, Zuzanna Kalisiewicz 6a.

     

    Tomasz Gosk

  • Wywiadówka śródroczna

    Zapraszamy wszystkich Rodziców na wywiadówkę, która odbędzie się 15.11.2023r. (środa) od godziny 15:00.

    Porządek wywiadówki:

    15:00 Spotkanie ogólne w Auli Papieskiej

    15:30 Spotkanie z wychowawcami w klasach.

     

  • Audycje muzyczne

    W naszej szkole odbywają się audycje muzyczne prezentowane przez muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tematyka ostatniej audycji „Muzyczne sandały Pędzącej Strzały” związana była z muzyką country, która powstała w Ameryce Północnej. Uczniowie klas I-III oraz dzieci w wieku przedszkolnym poznały Indiankę - Pędzącą Strzałę, która wraz z trzema kowbojami zabrała słuchaczy na Dziki Zachód. Dzieci aktywnie uczestniczyły w słuchaniu muzyki, poznały instrumenty, klaskały i razem śpiewały fragmenty prezentowanych utworów.

  • Wolontariat

    30 października 2023r. wolontariusze wraz z opiekunami zorganizowali akcję "Sprzątanie Grobów", które odbyło się na cmentarzu parafialnym w Sokołach. Młodzież zaopatrzona w niezbędny sprzęt ochoczo przystąpiła do pracy i zaczęła porządki. Z dużym zaangażowaniem posprzątali zaniedbane i zapomniane nagrobki. Spotkane na cmentarzu osoby z wielkim uznaniem wypowiadały się na temat naszej pracy, co dodatkowo utwierdziło nas w przekonaniu, że działamy w dobrej sprawie.

    Dzięki takim akcjom młodzież uczy się szacunku dla tradycji, odpowiedniego zachowywania się i poszanowania miejsc pamięci. Akcja ta będzie kontynuowana przez Szkolny Klub Wolontariatu w przyszłym roku.

    Wolontariuszom dziękujemy i zapraszamy do wspierania kolejnych akcji.

  • Edukacyjna Sieć Antysmogowa w Sokołach

           Nasza szkoła uczestniczy w programie Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Na stronie https://esa.nask.pl można odlaźć naszą szkołę i sprawdzić na bierząco jaka jest jakość powietrza w naszym regionie. Dzięki programowi zainstalowano na szkole czujnik pomiaru jakości powietrza i wyświetlacz informujący o parametrach jakościowych powietrza. https://esa.nask.pl/pomiary

    W ramach projektu ESA w szkołach instalowane są mierniki jakości powietrza. W zależności od wybranej konfiguracji oznaczana jest jakości powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz budynku szkoły. Mierzone są w trybie ciągłym następujące parametry:

    • stężenie pyłu PM2,5 wewnątrz szkoły;
    • stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły;
    • stężenie pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły;
    • stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły;
    • temperatura powietrza na zewnątrz szkoły;
    • ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły;
    • wilgotność powietrza na zewnątrz szkoły.

    Zmierzone wielkości uśredniane są w okresach pomiarowych i raz na 5 minut przesyłane do centralnego serwera. Dane wysyłane są za pośrednictwem sieci OSE lub Internet. Serwer dokonuje walidacji i agregacji zebranych danych, obliczane są odpowiednie dane wynikowe i prezentowane na stronie www. Podstawową prezentowaną daną jest średnia krocząca z ostatnich 60 minut pomiaru zmieniająca się co 5 minut. Dane prezentowane są na portalu projektu oraz na ekranach informacyjnych w wybranych szkołach. Na ekranach prezentowane są również treści edukacyjne. Dodatkowo na budynkach szkół instalowane są wyświetlacze LED podające aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

  • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - UMIEM PRASOWAĆ!

    6 listopada 2023r. uczniowie  kl. 6a, podczas lekcji techniki, doskonalili umiejętności prasowania ubrań. Korzystając ze sprzętu pozyskanego w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” zapoznali się z działaniem stołu prasowalniczego i automatyczną stacją parową.  Każdy uczeń był bardzo zaangażowany i wykazał się niezwykłym talentem.

  • Ślubowanie klas pierwszych

    Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem, ponieważ przynoszą wiele nowych doświadczeń i niespodzianek. Jednak najważniejszym wydarzeniem dla pierwszoklasistów jest „Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I”. Uroczystość ta w naszej szkole odbyła się  20 października 2023r.

    Uczniowie klasy Ia, Ib i Ic zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności, które ćwiczyli już od pierwszych dni nauki w szkole. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem recytując wiersze, śpiewając piosenki o szkole, śmiało odpowiadając na pytania prowadzącej Kasi Czajkowskiej – przewodniczącej SU. Licznie zgromadzona widownia z wielkim zainteresowaniem przyglądała się popisom dzieci i nie szczędziła braw po ich występach.                                           

    Najważniejszym momentem uroczystości było uroczyste ślubowanie na sztandar Szkoły Podstawowej w Sokołach.

    Aktu pasowania na ucznia dokonał Pan Dyrektor Waldemar Kikolski. Dotknięcie ucznia  w ramię wielkim ołówkiem i wypowiedzenie uroczystej formuły: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Sokołach”, uczyniło każdego pierwszaka ważną osobą w szeregach uczniowskich. Pani Wicedyrektor Krystyna Dworakowska wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Dzieci wysłuchały życzeń, które skierował Pan Dyrektor i Pani Wicedyrektor do dzieci i rodziców. Po oficjalnej uroczystości nowo pasowani uczniowie otrzymali słodkie upominki, które przygotowali rodzice. Wszystkie dzieci były dumne i zadowolone, że zostały prawdziwymi uczniami. Było wiele radości, uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że roześmiane i wesołe pierwszaki, będą godnie reprezentować naszą szkolę.

    Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klas pierwszych i nauczyciele współorganizujący.

  • Finał Powiatu Wysokomazowieckiego w badmintonie

    4 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Jabłoni Kościelnej odbył się finał Powiatu Wysokomazowieckiego w badmintonie w kategorii Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wzięli udział uczniowie ze szkół w Jabłoni Kościelnej, Sokół, Wysokiego Mazowieckiego oraz Rosochatego Kościelnego.  Nasz szkoła startowała w trzech kategoriach i zajęła następujące miejsca:

    Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewczęta- I miejsce

    Skład: Katarzyna Czajkowska 7b, Martyna Perkowska 7b, Gabriela Perkowska 8

    Igrzyska Dzieci dziewczęta - II miejsce

    Skład: Lena Bagińska 6c, Zuzanna Porowska 6b, Laura Kobosko 6a, Zuzanna Kalisiewicz 6a

    Igrzysk Młodzieży Szkolnej chłopcy- III miejsce

    Skład: Maciej Pietrzak 8, Maciej Roszkowski 8, Łukasz Grochowski 7a.

              Awans do finału Grupy Zachodniej uzyskały obydwa zespoły dziewcząt, gratulujemy, życzymy sukcesów oraz awansu do Finału Wojewódzkiego :)

     

    Tomasz Gosk

  • WYCIECZKA DO STOLICY PODLASIA

    W dniu 25 października 2023r. uczniowie klas V wraz z opiekunami byli na wycieczce krajoznawczej w Białymstoku.

    Mimo niesprzyjającej pogody każdy z uczestników miał okazję poznać historię, rozwój i kulturę miasta Białystok. Uczniowie zwiedzali m.in. Kościół Świętego Rocha, barokowy Zespół Parkowo-Pałacowy Branickich oraz  Rynek Starego Miasta.

    Zwieńczeniem wyjazdu był posiłek w McDonald’s. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

    Wycieczka była przede wszystkim lekcją integracji, ale także okazją do poszerzenia swoich wiadomości.

  • Laptop dla ucznia

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Sokołach
    ul.Kościelna 5
    18-218 Sokoły
  • 86 27 41 075
    kom.: 690 356 813