Szczegóły pod adresem:
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Na podstawie analizy międzynarodowych wytycznych praktyki klinicznej dotyczących stosowania szczepionek przeciwko HPV wskazano, że rutynowe szczepienie przeciwko HPV jest zalecane od 9. r.ż. niezależnie od płci (AIH 2023, WHO 2022, CPS 2018, ACS 2020) lub od 11. r.ż. ze wskazaniem, że można je podawać już od 9. r.ż. (ACOG 2020, CDC 2021). Wyniki przeglądu systematycznego wskazały, że skuteczność szczepionki była najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spadała z każdym kolejnym rokiem rozpoczęcia szczepienia.
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
UWAGA!
Aby poprawić skuteczność programu, rozpoczęliśmy prace nad zwiększeniem dostępności do szczepień w POZ i uproszczeniem zasad realizacji programu dla świadczeniodawców.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
Uwaga! Od 1 września 2024 r. możesz zarejestrować się na szczepienie w każdej przychodni POZ!
Uwaga! Od 1 września podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią POZ. E-rejestracja jest fakultatywnym narzędziem dla punktów szczepień, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz przez aplikację mojeIKP.
Uczniowie klasy 5a wpadli na piękny pomysł przeprowadzenia zbiórki darów na rzecz osób dotkniętych powodzią. Wiemu już, że pomoc powinna być mądrze zorganizowana. Dlatego też postanowiliśmy dołączyć się do akcji zorganizowanej przez Gminę Sokoły. Najpierw zapoznaliśmy się z treścią apelu Wójta Gminy Sokoły i zamieszczoną listą najbardziej potrzebnych rzeczy. Później zastanowiliśmy się wspólnie, co jesteśmy w stanie dostarczyć. W dniu dzisiejszym, 23 września, zanieśliśmy zgromadzone artykuły na miejsce zbiórki, którym w Sokołach jest Centrum Kulturalno-Biblioteczne. Zostaliśmy tam bardzo serdecznie przyjęci.
Warto pomagać, a dobro zawsze do nas wraca.
Dumna wychowawczyni
Judyta Grabowska
Dla uczniów klas ósmych i ich rodziców, poniżej umieszczony jest link do ważnych informacji o egzaminie ósmoklasisty 2025r.
W tym tygodniu uczniowie otrzymają do podpisania deklaracje dotyczące języka obcego - proszę o dokłade wypełnienie.
24.09.2024r o godzinie 15.00 odbędzie się wywiadówka. Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy.
18 września 2024 roku w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego i opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 207 osób, z 298 osób uprawnionych. Po przeliczeniu głosów Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Kinga Śliwowska z klasy 7b, a opiekunem Samorządu Uczniowskiego została Pani Teresa Stypułkowska. Zwyciężczyniom składamy ogromne gratulacje oraz życzymy owocnej współpracy.
Katarzyna Czajkowska 8b
Tomasz Gosk nauczyciel w-f
12 września 2024r w Szkole Podstawowej w Sokołach przeprowadzono próbny alarm przeciwpożarowy.
Początek września 2024 roku okazał się ciepłym i słonecznym miesiącem.
Klasy ósme: A i B wybrały się na cmentarz parafialny w Sokołach, aby uporządkować zapomniane groby. Pierwsze kroki skierowaliśmy na grób ks. Józefa Woronko- budowniczego kościoła w Sokołach. Ks. Woronko nigdy nie ujrzał swego dzieła w pełnej krasie - swoje wątłe zdrowie przypłacił ślepotą. Wdzięczni za jego pracę zmówiliśmy nad grobem Wieczny odpoczynek.
Potem z wielką chęcią przystąpiliśmy do porządków - znaleźliśmy groby o które już nikt nie dba.... Wypieliliśmy je oraz wyrzuciliśmy niepotrzebne znicze i kwiaty przestrzegając segregacji śmieci.
Naszym katolickim i społecznym obowiązkiem jest dbać o groby przodków!
Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie.
Nauczycielka WOS-u- Teresa Stypułkowska
Z radością zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w bezpłatnych warsztatach z programowania w ramach 15. edycji akcji „Koduj z Gigantami”. Wydarzenie, podobnie jak w poprzednich edycjach, zostało objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz prezydentów polskich miast. Miasta, w województwie podlaskim, których włodarze objęli patronat nad wydarzeniem: Białystok, Łomża.
Co nowego czeka na uczniów w tej edycji?
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Cyber Przygoda w świecie AI”. Zajęcia mają na celu wprowadzenie młodzieży w fascynujący świat nowych technologii w sposób przystępny i angażujący. Chcemy, aby młode pokolenie nauczyło się mądrze korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji i było dobrze przygotowane na wyzwania cyfrowej rzeczywistości.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie: https://www.kodujzgigantami.pl/
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025 pragnę skierować do Państwa słowa powitania w tym wyjątkowym czasie pełnym nadziei, wyzwań, ale przede wszystkim nowych możliwości. Nowy rok szkolny, to moment, w którym wszyscy – uczniowie, nauczyciele i rodzice – wspólnie wkraczamy na ścieżkę dalszej edukacji i rozwoju.
2 września 2024 r., podczas uroczystej Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2024/2025, miałam przyjemność zaprezentować wyjątkowy spot, który w formie linku został załączony do niniejszego listu.
Ten krótki film niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, które chciałabym, aby trafiło do jak najszerszego grona odbiorców:
„Używany plecak niesie te same marzenia co nowy. Wszyscy jesteśmy równi.”
To krótkie zdanie wyraża głęboką prawdę o wartości każdego dziecka, niezależnie od jego sytuacji materialnej, pochodzenia czy warunków, w których dorasta. Wszyscy uczniowie mają prawo do równych szans w dostępie do edukacji i rozwoju osobistego, a edukacja, która jest fundamentem rozwoju każdego młodego człowieka, zaczyna się przecież w domu, w miejscu, w którym rodzina odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu postaw i wartości.
Dlatego też, wspieranie dzieci w ich codziennych wyzwaniach, troska o ich marzenia i aspiracje to nasza wspólna odpowiedzialność – rodziców, nauczycieli i całego środowiska szkolnego.
Link do pobrania klipu o którym mowa w piśmie:
https://server032890.nazwa.pl/migracja/serwer1680625.home.pl/public_html/KLIP.mp4
W spocie, do obejrzenia którego gorąco zachęcam, będą Państwo mieli okazję zobaczyć między innymi Pana Wojciecha Nowickiego, Mistrza Olimpijskiego, który podkreśla tę niesamowicie istotną i ważną rolę rodziny, słowami:
Pan Nowicki, jako osoba, która osiągnęła szczyty sportowych sukcesów dzięki wytrwałości i wsparciu bliskich, jest doskonałym wzorem dla uczniów, by pokazać im, że z odpowiednią pomocą mogą realizować swoje marzenia.
Gościnnie wystąpiła również Pani Barbara Nowacka, Minister Edukacji, której obecność podkreśla wagę wspólnej odpowiedzialności za edukację młodego pokolenia. Jej udział w tym projekcie symbolizuje wsparcie i zaangażowanie na najwyższym szczeblu w budowanie lepszych warunków do nauki dla wszystkich dzieci, bez względu na ich sytuację materialną czy pochodzenie. Pani Minister, w swoich wystąpieniach, wielokrotnie podkreślała, że równy dostęp do edukacji to priorytet, a działania, które promują równość i szanse dla wszystkich uczniów, są kluczowe dla przyszłości naszego kraju.
Przesłanie spotu, podkreślające równość w edukacji, wpisuje się w szerszą politykę Ministerstwa Edukacji Narodowej, która dąży do budowania wspólnej, otwartej i przyjaznej przestrzeni edukacyjnej dla każdego dziecka.
Na koniec pragnę wszystkim Dyrektorom przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych w województwie podlaskim, życzyć optymizmu, ale też siły, wytrwałości oraz satysfakcji z pełnionej misji. Wasze zaangażowanie i codzienna praca są kluczowe dla sukcesów uczniów i funkcjonowania szkół.
Dziękuję za Wasze poświęcenie i determinację w tworzeniu środowiska sprzyjającego nauce i rozwojowi młodego pokolenia.
Nauczycielom oraz rodzicom życzę satysfakcji z podejmowanych działań oraz owocnej współpracy, która pozwoli nam wszystkim budować lepszą przyszłość.
Natomiast Wam drodzy uczniowie, życzę przede wszystkim, abyście w szkole odnaleźli przestrzeń zarówno do rozwijania pasji, czerpania radości z nauki, odkrywania swoich talentów, ale też do nawiązywania i budowania relacji z innymi uczniami i nauczycielami. Jesteście sobie wsparciem i jako grupa rówieśnicza słuchajcie siebie nawzajem, obdarzajcie sympatią i szacunkiem.
Trzymajcie za siebie kciuki w pokonywaniu trudności dnia codziennego!
Z poważaniem
Agnieszka Krokos-Janczyło
Podlaski Kurator Oświaty
Rozpoczęcie roku szkolnego to początek nowej przygody. W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach ten niezwykle ważny dla całej społeczności szkolnej dzień 2 września rozpoczął się Mszą św. w Bazylice Mniejszej, której przewodniczył ks. Sławomir Brutkowski. Następnie nauczyciele, uczniowie i rodzice spotkali się w murach szkolnych. Uroczystość poprowadził pan dyrektor Waldemar Kikolski, który powitał przybyłych gości: ks. proboszcza Zdzisława Dylnickiego, Wójta Gminy Sokoły Radosława Choińskiego, starszego dzielnicowego Tomasza Staworko, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. W ten szczególny dzień popłynęły przed wszystkim życzenia skierowane do uczniów: „by szkoła stała się skarbnicą wiedzy i kuźnią talentów”. Nauczycielom pan dyrektor życzył ogromnej wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom wielu radości z rozwoju swoich pociech.
Nie zabrakło również informacji związanych z 85 rocznicą wybuchu II wojny światowej. To bardzo ważne, by właśnie w takiej chwili pamiętać o ludziach, którzy za Polskę przelali krew i zaznaczyć, że ich trud nie był daremny.
Oby wszystkie życzenia się spełniły i rok szkolny 2024/2025 okazał się owocny w sukcesy naszych uczniów.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sokołach Waldemar Kikolski informuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września 2024 według następującego porządku:
- godz. 9.00 Msza Święta w Bazylice w Sokołach
- godz. 10.00 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas I-VIII w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sokołach.
Rodzice z dziećmi z „zerówek” i oddziałów przedszkolnych spotykają się z nauczycielami o godz. 10.00 w salach przedszkolnych według porządku zamieszczonego na tablicy ogłoszeń w szkole.
Dowóz autobusami jak w roku poprzednim.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
naszej uczennicy i koleżanki
Joanny Perkowskiej
Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia
oraz szczere słowa wsparcia i otuchy składa
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach
wraz z całą społecznością szkolną.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przypomina, że wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną opublikowane już dzisiaj - 3 lipca. Uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki online na stronie Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika (ZIU) od godziny 8:30. Natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu będą mogli odebrać, już w czwartek, w swoich szkołach.
Uczniowie mogą sprawdzić swoje wyniki na stronie http://ziu.gov.pl od 3.07 od 8:30.
Nowa galeria Klasy 2023/24 została dodana do albumu fotograficznego
11 czerwca uczniowie klas 2a i 2b wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu był spacer po Starym Mieście i zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem i lekcją muzealną. Drugoklasiści podziwiali wnętrza, sale zamkowe i ekspozycje muzealne. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiło wejście do Sali Balowej pełnej złota, kryształów i luster. Po obiedzie dzieci udały się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogły samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, odkrywać tajemnice natury i świetnie się bawić wykorzystując wszystkie zmysły i dotychczas zgromadzoną wiedzę. Uczniowie klas drugich z pewnością na długo zapamiętają ten niezwykle edukacyjny wyjazd. Mimo zmęczenia, wrócili do szkoły zadowoleni, uśmiechnięci i pełni niezapomnianych wrażeń.
25 i 26 marca 2024 r. po raz pierwszy odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Wiedzy LEON zintegrowanych sprawności dla klas drugich i trzecich. Z niecierpliwością uczniowie czekali na wyniki konkursu. Z radością informujemy, iż dwie uczennice zostały laureatkami tegoż konkursu:
Lena Pęza – kl. IIa zajęła 9 miejsce – opiekun Mariola Jamiołkowska
Julia Dmuchowska – kl. IIIb zajęła 10 miejsce – opiekun Anna Botulińska
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu. Podziękowania dla p. Marioli Jamiołkowskiej za inicjatywę i organizację konkursu w szkole.
12 czerwca 2024 roku Samorząd Uczniowski zorganizował ostatnie wydarzenie w tym roku, jakim była dyskoteka na zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Była ona organizowana dla uczniów od klasy czwartej do ósmej. Na parkiecie pojawiło się osiemdziesięcioro sześcioro uczniów a do tańca porywał nas niezastąpiony DJ PRZEMO!
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim uczniom za udział i współpracę w wydarzeniach które organizowaliśmy w kończącym się roku szkolnym. Mamy nadzieję, że podobały się Wam nasze akcje jakie tworzyliśmy specjalnie dla naszej całej społeczności szkolnej. A trochę tego było 😊 :
I semestr:
- Zbiórka karmy dla zwierząt z okazji Światowego Dnia Zwierząt
- Dyskoteka szkolna
- Dyskoteka Andrzejkowa
- Dwa pozalekcyjne wyjazdy na lodowisko
- Dyskoteka choinkowa
- „Dzień kolorów”
-„Ubierz się na czerwono”- Mikołajki
- Wspólne śpiewanie kolęd
II semestr :
- Walentynki- organizacja poczty walentynkowej
- I Dzień Wiosny - organizacja szkolnego konkursu „Mam talent”, organizacja sztafety z podziałem na klasy w kategoriach 1-3SP, 4-6SP, 7-8SP.
- Akcja góra grosza
- Dzień bez plecaka
- Dzień dziecka – klasowy turniej w piłkę ręczną
- Dzień szalonych fryzur
- Dyskoteka szkolna
Na koniec chcielibyśmy podziękować Dyrekcji za przychylność do naszych inicjatyw a także nauczycielom, którzy opiekowali się nami podczas dyskotek oraz wyjazdów na lodowisko- DZIĘKUJEMY! 😊
Katarzyna Czajkowska
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Tomasz Gosk
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
12 czerwca 2024 roku siedmioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Wojewódzkim finale Igrzysk Dzieci w lekkiej atletyce. Startowaliśmy w następujących konkurencjach: rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, bieg 200 m ppł oraz skok wzwyż. Tym razem nasi uczniowie wrócili z jednym medalem, który zdobyła Kinga Śliwowska z klasy 6b zajmując drugie miejsce w pchnięciu kulą wynikiem 9,24 m. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów, przed Wami jeszcze dwa lata startów w zawodach, na medale przyjdzie jeszcze czas 😊
Nauczyciel wychowania fizycznego
Tomasz Gosk