Uczniów klas IV - VII zapraszamy do udziału w konkursie pn. „Gospodarstwo moich rodziców jest Eko i dba o środowisko” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Konkurs polega na napisaniu przez ucznia pracy zawierającej opis i charakterystykę wraz ze zdjęciami ekologicznego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez jego rodziców. Prace mogą opierać się o opisy ekologicznych gospodarstw rolnych ukierunkowanych na produkcję roślinną oraz zwierzęcą z uwzględnieniem inwestycji na rzecz ochrony środowiska i ekologii jeżeli takowe miały miejsce. Szczegółowe informacje podane są w regulamine konkursu.
Regulamin_Konkursu_.pdf
Liczba miejszc ograniczona! Zainteresowani uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do nauczyciela biologii.
Grupa Pszczółki odwiedziła cmentarz w Sokołach. Dzieci uczyły się dobrego zachowania i miały możliwość obserwowania przygotowań do nadchodzących świąt Wszystkich Świętych.
.
Z tej okazji nasza biblioteka ogłosiła
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY.
Zadaniem uczniów było zapoznanie się z treścią książki i narysowanie
do niej ilustracji. Oto nagrodzone prace, które w oryginale
można podziwiać na wystawie w czytelni:
MAGDALENA MODZELEWSKA VA – ilustracja do książki Grażyny Bąkiewicz
„Mamy Niepodległość!” z serii ALE HISTORIA…
NATALIA POROWSKA VA – ilustracja do książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” z serii WOJNY DOROSŁYCH - HISTORIE DZIECI
WERONIKA KAMIŃSKA IIA – ilustracja do książki Ewy Nowak „Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej” z serii CZYTAM SOBIE. FAKTY. POZIOM 3
ADRIAN WALCZUK IIIB – ilustracja do książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali
„Syberyjskie przygody Chmurki” z serii WOJNY DOROSŁYCH – HISTORIE DZIECI
JULIA DMUCHOWSKA IIA – ilustracja do książki
Malali Yousafzai „Malala i jej czarodziejski ołówek”
Dorota Brzozowska, Katarzyna Zdrodowska
28 października w Szkole Podstawowej w Sokołach odbyło się spotkanie promocyjne książki „Świadek ewangelicznej dobroci. Zbiór wspomnień o Księdzu Biskupie Stanisławie Stefanku TChr”, które prowadził pan dyrektor Waldemar Kikolski. Wśród zaproszonych gości zasiedli: siostra Maksymiliana Lont CSFN, pani Katarzyna Cegielska, ks. Jacek Kotowski, ks. Zbigniew Skuza, ks. Zdzisław Dylnicki, Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski. Naszą szkołę reprezentowali wicedyrektorzy: pani Krystyna Dworakowska i pan Jerzy Halicki oraz uczniowie klas ósmych i klasy siódmej z nauczycielami.
Na początku spotkania wystąpiły uczennice: Karolina Jarończyk, Laura Kobosko, Magdalena Modzelewska i Kamila Płońska, które zaprezentowały krótki życiorys biskupa. Natomiast Magdalena Brzozowska zaśpiewała piękną piosenkę „Miłość mi wszystko wyjaśniła” do słów Jana Pawła II. Tło części artystycznej stanowiła wystawa zdjęć, którą wykonał Gabor Lorinczy.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy osobiście znali Stanisława Stefanka
i przekazali wiele ciekawych, miłych historii. Tłem opowieści były przywiezione materiały wizualne, wyświetlane w formie prezentacji.
Spotkanie promocyjne przygotowały nauczycielki: Dorota Brzozowska, Iwona Rogalska i Katarzyna Zdrodowska.
Dnia 20 października 2022r. uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Białowieży. W podróż wyruszyli o godzinie siódmej. Po dotarciu na miejsce najpierw zwiedzili Muzeum Przyrodniczo- Leśne, gdzie obserwowali faunę i florę Białowieskiego Parku Narodowego. Następnie odwiedzili Rezerwat Pokazowy Żubrów, tam podziwiali króla Puszczy Białowieskiej. Po smacznym obiedzie udali się do Chatki Baby Jagi, która przeniosła ich w świat bajek. Przez cały dzień dzieciom dopisywał wyśmienity humor i piękna, jesienna aura. Zadowoleni i pełni wrażeń wieczorem wrócili do domu.
17 października 2022 odbyła się wycieczka klas IV i V do Białegostoku. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. W Jamper Park uczniowie mieli okazję wypróbować swoje siły na różnego rodzaju trampolinach. Przed wejściem na główną halę wszyscy mieli rozgrzewkę pod okiem profesjonalnego trenera. Po rozgrzewce, pod okiem instruktorów, uczniowie wykonywali ciekawe ćwiczenia, a nawet próbowali robić salta. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą. Zmęczeni i ciekawi następnych wrażeń czwartoklasiści przyjechali do kina Helios, gdzie obejrzeli film” King. Mój przyjaciel lew”. Przygody bohaterów filmu oraz tradycyjny popcorn dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach.
Dnia 19 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszaków, ale także dla przybyłych na uroczystość rodziców. Część artystyczną rozpoczęli uczniowie klas starszych witając młodszych kolegów pięknie ubranych w granatowe birety. Następnie pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny przygotowany przez wychowawczynie: p. Hannę Kurzyna i p. Mariolę Jamiołkowską.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas Ia i Ib ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować klasę i szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Aktu symbolicznego pasowania na ucznia kolorowym ołówkiem dokonał pan dyrektor Waldemar Kikolski, po czym pani wicedyrektor Krystyna Dworakowska wręczyła pamiątkowe dyplomy. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach.
Uczniom klas pierwszych życzymy, aby w czasie ośmiu lat nauki sumiennie zdobywali i poszerzali wiedzę, rozwijali swoje zainteresowania i talenty oraz nawiązywali przyjaźnie, które przetrwają lata.
Dnia 19 października 2022r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyły klasy IIA i IIB pod opieką Z. Zdrodowskiej, E. Bujno, I. Roszkowskiej. Pierwszym punktem zwiedzania był pobyt nad Wisłą i pamiątkowe zdjęcie pod Pomnikiem Warszawskiej Syrenki. Spędzony czas w Planetarium pozwolił dowiedzieć się o wiele więcej o otaczającym Świecie Kosmosu i Astronomii. Spacerując uliczkami Warszawy podziwiane były najpiękniejsze i jedne z ważnych miejsc naszej stolicy: Stare Miasto, pomnik Zygmunta III Wazy, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki oraz wspaniałe widoki z Pałacu Kultury i Nauki. Ciekawym punktem wycieczki okazał się pobyt w Manufakturze Cukierków. Samodzielnie zrobiony lizak i słodkie zakupy sprawiły dzieciom wiele radości. Wycieczka była bardzo udana.
Dnia 17.10.2022. w siedzibie Gminy Wysokie Mazowieckie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Wójta Gminy Wysokie Mazowieckie. W uroczystości uczestniczyli nagrodzeni uczniowie, ich rodzice oraz dyrektorzy szkół do których uczęszczają uczniowie. Stypendia otrzymali uczniowie za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie. Wśród wyróżnionych były trzy uczennice SP w Sokołach, które zamieszkują na terenie Gminy Wysokie Mazowieckie. Nagrody otrzymały: Karolina Wnorowska, Maria Moczydłowska i Natalia Jabłońska. Rodzice wyróżnionych uczennic otrzymali listy gratulacyjne.
13 października 2022 r był wyjątkową datą w naszej szkole. W tym dniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pana Dyrektora, który przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. W dalszej części podziwialiśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów z klas 2A, 2B, 5B i 4B , w którym wyrazili swoje podziękowanie za serce, cierpliwość i zdobytą wiedzę. „Mini koncert” przebiegał w bardzo miłej atmosferze, a na twarzach wielu osób pojawiła się zaduma i wzruszenie. Ten dzień był również doskonałą okazją do wręczenia nagród nauczycielom i pracownikom szkoły. Pan Dyrektor podziękował wszystkim za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie młodzieży. W tym uroczystym dniu uczestniczył też Pan Wójt Józef Zajkowski, który wraz z życzeniami wręczył nauczycielkom nagrody wójta.
Akcja #Kochamsłyszeć to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z wadą słuchu. W akcji po raz pierwszy uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.
Podczas zajęć przeprowadzonych przez Logopedę Izabelę Roszkowską i wychowawców klas uczniowie mieli okazję poznać budowę narządu słuchu, dowiedzieć się jak to jest, że słyszymy i jak dbać o słuch. Zapoznali się także z działaniem aparatów słuchowych i implantów. Podczas zajęć bawiliśmy się używając zmysłu słuchu, dzięki czemu sami mogliśmy doświadczyć, jak bardzo ten zmysł jest nam potrzebny do codziennego funkcjonowania i komunikacji z innymi. Uczniowie poznali kilka słów w języku migowym, a na koniec każdy wykonał swój plakat prezentujący aparat słuchowy lub część implantu ślimakowego, czyli procesora dźwięku.
Pewnego październikowego dnia uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach udali się na wyjątkową wyprawę.
Cel wycieczki – Wzgórze 126 nieopodal Wizny. To tu w 1939 roku rozegrała się jedna z bitew II wojny światowej. To tutaj – w polskich Termopilach – garstka naszych żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa dzielnie walczyła z liczebnie przytłaczającymi oddziałami niemieckich żołnierzy.
Idąc polną drogą w kierunku Wzgórza, czuliśmy powiew jesiennego wiatru, który nas prowadził…
W sercu pozostałych betonowych fragmentów schronu obserwacyjnego, stanęliśmy nad mogiłą kpt. Władysława Raginisa. Gospodarze klas 8 złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Oddaliśmy hołd Dowódcy obrony Wizny oraz jego poległym Żołnierzom. Ciszą, modlitwą, odśpiewaniem hymnu państwowego uczciliśmy bohaterstwo obrońców Wizny.
Pani Jolanta Czajkowska przypomniała nam historię tamtych dni z 1939 roku. Pan Dyrektor Waldemar Kikolski podzielił się z nami swoimi wspomnieniami, gdy jako 14-letni chłopiec odwiedził to Wzgórze w 1977 roku. Zaznaczył, że warto tu przyjechać wiosną…
Była to wyjątkowa lekcja polskości, patriotyzmu, historii, poznawania naszej Ojczyzny.
„Bohaterom –
Dziękujemy. Pamiętamy.”
Uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej Im. Adama Mickiewicza w Sokołach z opiekunami: p. Dyrektorem W. Kikolskim, p. Wicedyrektorem J. Halickim, p. J. Czajkowską, p. J. Grabowską, p. E. Wiercińską.
Foto EW
26 września 2022 r. już po raz 22 obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Akademię przygotowali uczniowie klas 8 pod opieką nauczycieli języków obcych: Beaty Halickiej, Heleny Szczegryn oraz Eweliny Jaroszewskiej. Celem Akademii było uświadomienie uczniom różnorodności językowej, wynikającej z tego potrzeby uczenia się języków obcych oraz promocji własnego języka poza granicami naszego kraju. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawie, w której należało rozpoznać język obcy wysłuchanej wypowiedzi.
Akademia poruszała również kwestię zapożyczeń językowych. Zadaniem uczniów było przeformułowanie zdania z zapożyczeniem na zdanie, które oddawało znaczenie zapożyczonego słowa w języku polskim. Uczniowie bardzo chętnie podjęli wyzwanie, angażowali się zarówno w rozpoznawanie języka jak też formułowanie zdań. Poza częścią quizową dla publiczności pojawiły się również najświeższe informacje i ciekawostki z obszarów nauczanych w naszej szkole języków obcych: języka angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego. W czasie akademii zostały także wręczone nagrody za towarzyszący obchodom konkurs na autoprezentację w wybranym przez ucznia języku obcym. Konkurs był skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły i cieszył się dużą popularnością. W kategorii klas 4 - 8 nagrody otrzymały Karolina Jarończyk z klasy 5a oraz Magdalena Zdrodowska z klasy 8c, zaś w kategorii klas 1 - 3 nagrodę otrzymała Julia Dmuchowska z klasy 2a. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Roszkowska z klasy 8c, Maciej Gosk z klasy 6a oraz Julia Parczewska z klasy 4a. Zwycięzcom gratulujemy.
Przedsięwzięcia zorganizowane z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród uczniów klas młodszych jak i starszych. Święto doskonale sprawdziło się jako element poszerzania świadomości językowej, tolerancji oraz tworzenia atmosfery otwartości na poznawanie innych kultur.
Opracowała: Beata Halicka
22 września 2022roku w Białymstoku na lekkoatletycznym stadionie BOSiR odbyła się uroczysta Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2022/23 i Podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Województwa Podlaskiego za rok szkolny 2021/22.W imprezie wzięli udział posłowie, wojewoda podlaski, marszałek województwa podlaskiego podlaska kurator oświaty, i wielu innych równie znamienitych gości.
Podczas uroczystości najlepszym 8 szkołom wręczono puchary. Klasyfikacja była prowadzona w kategorii Igrzyska Dzieci – kl. VI i młodsi (osobno w kategorii dziewcząt i chłopców oraz łącznie) a także w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej - kl. VII-VIII ( podobne kategorie) Na tej uroczystości nie zabrakło naszych uczniów. Chłopcy z klas VI i młodsi zajęli w poprzednim roku bardzo wysokie 6 miejsce, w gronie niemal 200 sklasyfikowanych szkół. Łącznie z dziewczętami (30 miejsce) zajęliśmy-16 miejsce. Puchar z rąk najwyższych władz wojewódzkich i posłów na Sejm odebrał z-ca Dyrektora Jerzy Halicki. W kategorii kl. VII-VIII, zarówno szkoła jak i chłopcy zajęli - 9 miejsce. Żałować należy, że nie mogli oni zaprezentować się na tej imprezie, tak jak ich młodsi koledzy. Brali oni udział w uroczystej defiladzie i biegu w sztafecie szwedzkiej.
Miejsce w pierwszej dziesiątce i tak bardzo cieszy. Na sukcesy naszych uczniów składają się wysokie lokaty w zawodach wojewódzkich Zdobywaliśmy medale w lekkoatletyce, czwórboju lekkoatletycznym i biegach na orientację. Mieliśmy wysokie miejsca w koszykówce 3x3, piłce ręcznej i sztafetowych biegach przełajowych. O naszej mocnej pozycji świadczyć może fakt, iż niemal 40 osób zdobyło medale na zawodach rangi mistrzostw województwa. Te osiągnięcia sprawiły, że gmina Sokoły, głównie dzięki naszym uczniom w klasyfikacji gmin wiejskich zajęła 2 miejsce, ustępując pola tylko gminie Juchnowiec. Okazały puchar odebrał na podium wójt gminy dr Józef Zajkowski Należy pogratulować wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do w/w sukcesów, a także nauczycielom wychowania fizycznego, którzy przygotowywali uczniów do zawodów. Byli to: Janusz Grabowski, Tomasz Gosk, Krzysztof Jamiołkowski, Waldemar Kikolski i Andrzej Niwiński. Oby rozpoczęty rok szkolny zaowocował licznymi sukcesami sportowymi.
Andrzej Niwiński nauczyciel wf w Sokołach
Wrzesień to czas logopedycznych testów przesiewowych w naszej szkole.
Badanie przesiewowe – co to takiego?
To szybkie badanie, które ma na celu ocenę, czy mowa dziecka rozwija się prawidłowo, czy też występują jakieś opóźnienia, nieprawidłowości, które powinny być sprawdzone w dokładnym badaniu logopedycznym.
Co oceniamy?
Czym kończy się przesiewowe badanie logopedyczne?
Po badaniu rodzic otrzymuje informację czy u jego dziecka mowa rozwija się prawidłowo, czy też obserwowane są jakieś nieprawidłowości.
Czy każde dziecko powinno przejść logopedyczne badanie przesiewowe?
Badaniem przesiewowym w naszej szkole objęte są wszystkie dzieci klas 0 i 1. Również te dzieci, które objęte były terapią logopedyczną w poprzednich latach w celu diagnozy kontrolnej oraz dzieci przedszkolne zgłoszone przez wychowawcę.
Każdy Rodzic w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących badania swojego dziecka, rodzaju wady wymowy może uzyskać u logopedy szkolnego wykonującego badanie.
15.09.2021r. w naszej szkole zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji dzieci i młodzieży z budynku szkoły. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Na umówiony sygnał dźwiękowy, zgodnie z procedurą ewakuacji wszyscy opuścili budynek i udali się na umówione miejsce zbiórki. Cała akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.
9 września w naszej szkole odbyło się NARODOWE CZYTANIE "BALLAD I ROMANSÓW" ADAMA MICKIEWICZA.
200 lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm, czyli epokę w literaturze, sztuce i muzyce.
Artyści zwrócili się w swojej twórczości ku fantastyce. Zaczęli czerpać z ludowych podań, legend i wierzeń, obok świata realnego przedstawiali świat nadprzyrodzony, który ingerował w życie bohaterów i z którym mogli oni wejść w kontakt.
Do tej pory uważano, że ważniejsze są szkiełko i oko mędrca, czyli świat nauki i doświadczenia. Teraz czucie i wiara, czyli intuicja i przekonanie o istnieniu niematerialnego, niedotykalnego świata, zaczęły być tak samo ważne.
9 września w naszej szkole odbyło się NARODOWE CZYTANIE "BALLAD I ROMANSÓW" ADAMA MICKIEWICZA.
W kolejności czytali:
Pan Dyrektor Waldemar Kikolski - "Świteź"
Pan Wicedyrektor Jerzy Halicki - "Rękawiczka"
Pani Wicedyrektor Krystyna Dworakowska - "Powrót taty"
Uczeń VII klasy Kacper Ignaczewski - "Świtezianka.
Całość prowadziła Zofia Roszkowska z klasy VIIIc.
Imprezie towarzyszyła wystawa ilustracji uczniów do wybranych ballad, która teraz możecie podziwiać w czytelni szkolnej.
ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA MAGDY
Nasza szkoła włączyła się w akcję zbierania nakrętek dla Madzi. Jeśli ktoś chciałby pomóc tej dzielnej dziewczynce i jej rodzinie, prosimy o przynoszenie nakrętek do szkoły. Uzyskane pieniądze z nakrętek zostaną wpłacone na Magdy subkonto i przeznaczone na terapie i turnus logopedyczny i rehabilitacyjny. ZAPRASZAMY DO POMOCY!
1 września 2022 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła Msza św w Bazylice w Sokołach. Następnie uczestnicy udali się do hali sportowej gdzie odbyła się część ofilcjalna oraz artystyczna nawiązująca do tragicznych wydarzeń wybuchu II wojny światowej. Uczniowie spotkali się z wychowawcami, kolegami i koleżankami w swoich klasach. Życzymy uczniom i nauczycielom powodzenia, mnóstwa sukcesów i radości
Absolwentem roku została uczennica klasy 8a Anna Kulesza.