12 czerwca – zwracają podręczniki klasy 4
14 czerwca – zwracają podręczniki klasy 5
15 czerwca – zwracają podręczniki klasy 8
16 czerwca – zwracają podręczniki klasy 6 i 7
16 czerwca – zwracają podręczniki klasy 1-3
19 czerwca – klasy 4 wypożyczają podręczniki do klasy 5
20 czerwca – klasy 5 wypożyczają podręczniki do kl. 6
21 czerwca – klasa 7 wypożyczają podręczniki do kl. 8
Klasy: 3, 6 i jedna 5 otrzymają podręczniki we wrześniu.
5.06.2023r. uczniowie klasy 4a i 4 b przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.
Celem egzaminu było:
Egzamin składał się z dwóch części.
1. Część teoretyczna.
Odbywała się w formie testu jednokrotnego .Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad obowiązujących pieszych i rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.
2. Część praktyczna
Egzamin praktyczny odbył się w na boisku szkolnym. Polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem:
a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,
b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:
· pozycja kierującego na rowerze,
· upewnienie się o możliwości jazdy,
· upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
· hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali nauczyciele: Teresa Czerwińska, Małgorzata Bałakier i Janusz Grabowski.
Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 40 uczniów.
Wszystkim Gratulujemy!
W słoneczne, czwartkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się na placu zabaw i boisku szkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Przedszkolaki wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Spotkanie rozpoczęło się od zabaw muzyczno - ruchowych prowadzonych przez wychowawczynie klas. Każde dziecko, wedle swojego uznania i zainteresowania, mogło skorzystać z tego, co mu się spodobało. Dla chętnych przedszkolaków zorganizowano zawody sportowe, malowanie twarzy, tatuaże diamentowe, zabawy z chustami animacyjnymi, a także puszczanie baniek mydlanych - tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, każdy przedszkolak zabrał do domu drobny upominek w postaci balonów i słodkości.
18 maja klasy pierwsze wyjechały na pierwszą całodniową wycieczkę do Białowieży. Na początku uczniowie odwiedzili Muzeum Przyrodniczo –Leśne, gdzie oglądali wystawy przedstawiające miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Następnie pierwszaki udały się do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt gdzie zapoznały się z wystawą o „Królu Puszczy” i spacerując wyznaczoną ścieżką obserwowały poszczególne gatunki zwierząt: żubrów, koni- tarpanów, wilków, dzików, jeleni, saren oraz łosi. Na koniec uczniowie klas pierwszych przechadzali się Aleją Gwiazd Puszczy Białowieskiej, szukali tropów zwierząt i wesoło spędzili czas w Parku Wiedzy i Zabawy.
W naszej szkole odbywają się audycje muzyczne prezentowane przez muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej. Tematyka ostatniej audycji „Niezwykłe wybryki Doktora Muzyki” adresowana była do uczniów klas I-III oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Doktor Muzyka to niezwykły lekarz, leczy swoich pacjentów muzyką. Jego pacjenci chorują na smutek, złość, nudę i nieśmiałość. Dzieci aktywnie uczestniczyły w słuchaniu muzyki, klaskały i razem śpiewały fragmenty prezentowanych utworów. Muzykoterapia rozwija wrażliwość, wyobraźnię, a także pomaga uporać się z emocjami.
ŻABKI I STOKROTKI – SPOTKAMIA Z ELMEREM
JEŻYKI i PSZCZÓŁKI – ODKRYWANIE TAJEMNIC PRZYRODYZ ŻUBREM POMPIKIEM I JEGO SIOSTRĄ POLINKĄ
TYGRYSKI i SÓWKI – SPOTKANIA Z REZOLUTNĄ PIĘCIOLATKĄ BASIĄTYGRYSKI i SÓWKI – SPOTKANIA Z REZOLUTNĄ PIĘCIOLATKĄ BASIĄ
0A/B – CZYTAJĄCE ZERÓWKI – również wypożyczanie wszystkim dzieciom do domu.
Roześmiane buzie utwierdziły nas w przekonaniu, że głośne czytanie ma sens również przedszkolakom.
Klasy od I do VII w dniach od 23 maja do 26 maja nie mają zajęć edukacyjnych (DNI WOLNE).
Klasy VIII w dniach 23-25 maja piszą egzaminy, a 26 maja też nie mają zajęć edukacyjnych. Przywozy w dniach egzaminu są normalnie, dwa kury przed 8:00 i drugi przed 9:00 godziną.
Uczniowie na egzamin będą wpuszczani ok. 8:45 i po zakończeniu egzaminu będzie odwóz ok. 11 - 12 godziny. Drugiego kursu odwozów nie będzie.
Na egzamin jest zakaz wnoszenia komórek (smartfonów, telefonów). Można mieć małą niegazowaną wodę i długopisy z czarnym tuszem.
Na egzamin z matematyki przynosimy dodatkowo linijkę (nie kątomierz, nie ekierkę).
Życzymy powodzenia.
Puzzlowe zmagania przedszkolaków Szkoły Podstawowej w Sokołach odbyły się 19 maja. Dzięki inicjatywie Sklepu Puchatek w Wysokiem Mazowieckiem oraz wychowawcom poszczególnych grup, którzy wspierali swoich podopiecznych w turnieju wzięło udział 83 dzieci. Wszyscy uczestnicy mieli świetną zabawę połączoną z nauką. Każde dziecko zostało nagrodzone wspaniałymi upominkami ufundowanymi przez organizatorów.
Dzieci z najlepszymi czasami:
W kategorii 6 latków:
1 miejsce: Dominika Pogorzelska
2 miejsce: Szymon Stawierej
W kategorii 5 latków:
1 miejsce: Maria Buczyńska
2 miejsce: Antoni Pogorzelski
W kategorii 4 latków:
1 miejsce: Michał Tryzna
2 miejsce: Ignacy Ożarowski
W kategorii 3 latków:
1 miejsce: Maja Kulesza
2 miejsce: Lidia Jabłońska
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Dnia 16 maja 2023r. uczniowie klasy II a i II b byli na wycieczce w Ciechanowcu i Ziołowym Zakątku.
Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w starej szkole we wsi Winna Chroły. W trakcie zwiedzania wnętrza szkoły uczniowie zobaczyli sale lekcyjne, pokój nauczycielski, mieszkanie dyrektora i Muzeum Zabawek.
Następnie zwiedzając główną atrakcję Ciechanowca - Muzeum Rolnictwa, ogromne wrażenie wywarła ekspozycja maszyn rolniczych pt. Początki mechanizacji rolnictwa. Zwiedzając Skansen uczniowie zobaczyli, jak wyglądały w przeszłości zabudowania wiejskie oraz życie na wsi. Wszyscy zachwycili się też zbiorem przepięknych pisanek zgromadzonych w Muzeum Pisanki.
Pobyt w Ziołowym Zakątku w Korycinach i spacer alejkami w ogrodzie botanicznym, podziwianie wspaniałych roślin, głównie aromatycznych i leczniczych oraz bezpośredni kontakt ze zwierzętami domowymi, które można było dotykać, głaskać i karmić sprawił dzieciom dużo radości. Zadowolenie dały również warsztaty komponowania herbat ziołowych oraz zakup ciekawych roślin i pamiątek.
Pełni wrażeń wszyscy byli zgodni, że wycieczka była interesująca i ciekawa, a pogoda przepiękna.
16 maja br., chociaż dzień był pochmurny, poszliśmy z radością do CKB w Sokołach na spotkanie autorskie z Joanną Olech. Polska graficzka oraz pisarka dla dzieci i młodzieży przyjechała do nas z Warszawy.
Na początku zapytała, jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać pisarzem? Ktoś powiedział, że wyższą szkołę literacką. Okazało się, że to nieprawda. Pisarzem może zostać każdy, tylko trzeba mieć super wyobraźnię. Nawet popełnianie błędów ortograficznych nie przeszkadza, gdyż w wydawnictwach pracują korektorzy i to oni odpowiadają za poprawność tekstu. Najlepszym przykładem jest tu Hans Christian Andersen, który najprawdopodobniej miał dysortografię. Czasami pisarzem można zostać przez przypadek, jak Astrid Lindgren – autorka „Pippi Pończoszanki”, a nawet w młodym wieku, jak Tove Janson – autorka „Muminków”.
Pani Olech ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i pracowała jako grafik działu mody dla dziewcząt w popularnym wówczas „Świecie Młodych”. Na końcu tego czasopisma zawsze był komiks. Pewnego razu rysownik odszedł niespodziewanie z pracy i narysowanie komiksu powierzono właśnie jej. Cały dzień i noc pracowała, ale efekt był niezadawalający. Napisała więc o Marku, zwanym przez rodzinę Miziołkiem. Wydrukowano tekst, spodobał się czytelnikom i przez rok kontynuowała pamiętnik w odcinkach. Pracę ułatwiał jej fakt, że miała własnego jedenastoletniego syna. Następnie wydano miesięczne opowieści,
a w końcu całość jako „Dynastię Miziołków”, tytuł nawiązywał do popularnego wówczas amerykańskiego serialu. Książka doczekała się czterdziestu wydań w różnych wydawnictwach i w różnych językach, nawet po koreańsku. Stała się też w pewnym momencie szkolną lekturą i to ośmieliło autorkę do dalszego pisania. Opowieści o Marku również doczekały się kontynuacji. Kolejne tomy to: „Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków” oraz „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi”.
Najbardziej podczas spotkania podobały nam się zabawy do treści książek. Nagrodą za każdym razem były cukierki. Na początku pytania dotyczyły „Dynastii Miziołków”. Następnie pani Joanna wybrała czterech chłopców i poprzez brawa decydowaliśmy, który z nich najbardziej podobny jest do Marka. Po dogrywce zremisowali Adrian z IIIb i Kacper z Va.
Trzecia zabawa dotyczyła kryminału „Tarantula, Klops i Herkules”. Tym razem autorka wybrała trzy dziewczynki, które nie znając treści, odpowiadały na zamknięte pytania. Ponownie był remis – dla Natalii z IIIa i Moniki z IIIb.
Kolejne zadanie było o serii CZYTAM SOBIE – Joanna Olech jest autorką czterech książeczek z poziomu drugiego, gdzie autorzy piszą opowieść korzystając tylko z 23 liter alfabetu oraz litery „h”. Nie mogą zatem używać dwuznaków ani liter z ogonkami i kreseczkami. Naszym zadaniem było ułożenie krótkich zdań wg tej reguły. Oto najlepsze z nich: „Ala ma kota”. „Lena gra w gry”. „ Mama robi obiad”. „Ten rower jest biały”.
Największą trudność sprawiło ułożenie zwariowanej historii o smokach – wesołym, zdziwionym i wściekłym. Ponownie był remis – tym razem Leny z Va oraz Bronka z IIIa. Opowieści trwały tyle, ile czasu zajęło pani Joannie narysowanie danego smoka. To zadanie związane było z książkami dla dzieci pt. „Pompon w rodzinie Fisiów” oraz „Pulpet i Prudencja”.
Na koniec mogliśmy kupić książki o Miziołkach oraz otrzymać dedykację i autograf wraz z pieczątką. Trzecie klasy zostały dłużej i zrobiły również pamiątkowe zdjęcie z Joanną OlechJ
5 maja 2023r. uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Warszawie. Wędrówkę po stolicy rozpoczęli od Łazienek Królewskich, letniej rezydencji króla Stasia. Podziwiali tam piękny zespół pałacowo-ogrodowy. Następnie udali się na PGE Narodowy, gdzie przewodnik oprowadził ich po strefie piłkarza. Kolejnym punktem programu była wizyta w Zamku Królewskim, w którym oglądali historyczne komnaty. Po zjedzeniu smacznego obiadu spacerowali uliczkami Starego Miasta, zobaczyli Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, pomnik Syrenki. Wieczorem pełni wrażeń wrócili do domu.
Dnia 10 maja 2023r. uczniowie klas IV i V brali udział w wycieczce do Warszawy. Mimo wczesnej pory, wszystkim dopisywał dobry humor.
Pierwszym miejscem zwiedzania były Łazienki Królewskie, jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów muzealnych w Europie, założonych w XVII wieku przez St. Lubomirskiego i odkupionych w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Pani przewodnik, opowiedziała ciekawe historie o Fryderyku Chopinie oraz Teatrze na Wodzie.
Następnym puntem wycieczki była Manufaktura Cukierków. Tutaj każdy mógł własnoręcznie wykręcić lizaka pod nadzorem profesjonalnych cukierników. Było to niezapomniane doświadczenie, a widok pomieszczenia pełnego słodyczy robił niesamowite wrażenie.
Centrum Nauki Kopernik to kolejny etap naszego zwiedzania . Na trzech piętrach budynku znajdowało się wiele atrakcji z różnych dziedzin nauki. Zwiedzając obiekt można było nie tylko oglądać poszczególne stanowiska, ale także przeprowadzać eksperymenty. Dzięki temu, wiele skomplikowanych dotychczas zjawisk stało się bardziej zrozumiałe. Po dwugodzinnym spotkaniu z nauką , kolejną atrakcją było zwiedzanie Starówki oraz Zamku Królewskiego, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka była przede wszystkim lekcją integracji , ale także okazją do poszerzenia swoich wiadomości.
Konkurs zorganizowano z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Fundacją Sąsiedzi podczas Festiwalu Literackiego „Na pograniczu kultur” w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.
Z naszej biblioteki do Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku wysłano siedem prac.
WYRÓŻNIENIE
Aleksandra Walczuk IIb-
ilustracja do książki Agnieszki Frączek
„Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki”
Dnia 05.05.2023r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny klas 1-3 pt " Zdrowie dla wszystkich" zorganizowany przez Emilię Mielech, psycholog. Wpłynęło kilkanaście prac, spośród których wybrano trzy zwycięskie:
Miejsce 1- Izabela Rogińska 2a
Miejsce 2- Aleksandra Grzybowska 1b
Miejsce 3- Weronika Kamińska 2a
Zarówno zwycięzcy jak i uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.
Gratulujemy!🙂
27 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Święto Narodowe Trzeciego Maja. Uroczystą akademię w wykonaniu artystów z klas: 3a, 4a, 6b, 8b przygotowały panie Elżbieta Wiercińska oraz Anna Kruszewska. O oprawę muzyczną zadbała pani Iwona Rogalska. Poezja patriotyczna oraz wybrane pieśni, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, pobudziły wszystkich do refleksji o Ojczyźnie.
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas 3a i 5c pod kierunkiem nauczycieli Ewy Bruszewskiej i Anny Sawickiej przygotowali akademię promującą ideę ochrony środowiska oraz konieczność docenienia dóbr jakimi obdarza nas nasza planeta. Uczniowie podczas występu podkreślili, że Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin, a działalność człowieka we współczesnych czasach doprowadza do dewastacji planety. Zwrócono uwagę, że każdy z nas może prowadzić ekologiczny styl życia poprzez prawidłową segregację odpadów, oszczędzanie energii i wody, planowane zakupy oraz troskę o tereny zielone. Młodzi artyści, oprócz ekologicznych wskazówek przypomnieli historię powstania świata. Zaprezentowano piękne, dziewicze krajobrazy. Celem wszystkich poruszonych kwestii było wzbudzenie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska oraz wychowanie od najmłodszych lat w duchu miłości i szacunku do przyrody.
Dnia 21.04.2023 odbył się rejonowy etap olimpiady PCK, w której Zofia Roszkowska ucz 8c reprezentowała Szkołę Podstawową w Sokołach. Nasza uczennica zajęła trzecie miejsce. Jesteśmy dumni i gratulujemy!
Nasza szkoła wzięła udział w w ogólnopolskim projekcie ekologicznym i edukacyjnym "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", którego celem jest zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz prawidłowego gospodarowania odpadami.
Wspólnie zebraliśmy 1380 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i otrzymaliśmy bon w wysokości 138 zł. Kwota ta w całości została przekazana na konto Rady Rodziców w Sokołach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji.